Haber

Libya, İtalyan enerji şirketi ENI ile petrol yatırım anlaşmasını yeniden uyguluyor

Libya Ulusal Petrol Şirketi (NOC), İtalyan enerji şirketi ENI ile 2008 yılında imzaladığı yatırım projesi anlaşmasını yeniden uygulamaya başladığını duyurdu.

Konuyla ilgili National Petroleum Corporation’dan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, projenin ticari reklamının 2013 yılında yapıldığı ancak çeşitli nedenlerle bugüne kadar hayata geçirilemediği hatırlatıldı.

Libya’nın doğal gaz üretiminde beklenen açığı kapatmak için 2025 yılında anlaşmanın yeniden hayata geçirildiği belirtildi.

Kurumdan yapılan açıklamada, Al-Vefa ve Es-Salam petrol sahalarındaki gaz üretim miktarının 2025 yılında azalmaya başlayacağına dikkat çekilerek, 8 milyar dolarlık projenin acilen hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Açıklamaya göre, söz konusu düşüş yatırım ve artan üretimle telafi edilmediği takdirde iç tüketime yönelik gaz arzında açık oluşacak ve bu da Libya’yı santrallerini işletmek için gaz ithal etmeye zorlayacaktır.

Libya Ulusal Petrol Şirketi, 24 Ağustos’ta ENI yönetimiyle bir toplantı düzenleyerek projenin hayata geçirilmesini talep ederken, şirket siyasi ve güvenlik kaygıları nedeniyle tereddütleri olduğunu belirtti.

NOC Lideri, ENI ve BP ile anlaştığını açıkladı

NOC Lideri Ferhat Bin Kıdara, 31 Temmuz’da Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen Abu Dabi Uluslararası Petrol Fuarı ve Konferansı (ADIPEC) kapsamında Sky News’e, Akdeniz’de bir Libya sahasında doğalgaz sondaj faaliyetleri yürüttüklerini söyledi. İtalyan ENI ve İngiliz BP enerji şirketleri ile anlaşmaya vardı.

Bin Kıdara, İtalyan enerji şirketi ENI’nin Libya’nın batısında doğal gaz sondaj ve üretim işlerini geliştirmek için 8 milyar dolar yatırım yapacağını belirterek, “Libya’nın doğal gaz rezervlerinin büyüklüğü üretim başladıktan sonra açıklanacak. Ancak Libya’nın kanıtlanmış doğal gaz rezervi 80 trilyon. . bir metreküpü aşıyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu