Haber

İran’da “Hamaney karikatürlerine tepki” gösterisi

İranlılar, Fransız dergisi Charlie Hebdo’da yayınlanan ülke lideri Ali Hamaney’e yönelik “hakaret” içeren karikatürler nedeniyle Fransa’yı protesto etti.

Fransa’nın Tahran Büyükelçiliği önünde toplanan kalabalık, dergide yer alan karikatürlere tepki göstererek, “Fransa utansın, düşmanlığa son”, “Kahrolsun İngiltere, kahrolsun İsrail”, “Kahrolsun Fransa, kahrolsun” gibi sloganlar attı. Amerika ile”.

Güvenlik güçlerinin müdahale etmediği gösteriye, basın açıklamasını okuyan grup daha sonra dağıldı.

Öte yandan, din adamlarının daveti üzerine Kum kentindeki Hazreti Masume Türbesi’nde toplanan kalabalık, Fransız karşıtı sloganlar atarak söz konusu karikatürlere tepki gösterdi.

Charlie Hebdo’da yayınlanan karikatürler

Charlie Hebdo dergisi İran’daki protestoları desteklemek için geçtiğimiz ay başlattığı yarışma kapsamında Hamaney’in yer aldığı karikatürler yayınlamıştı.

Fransa’nın Tahran Büyükelçisi Nicolas Roche’u Dışişleri Bakanlığı’na davet eden İran, Fransız hükümetine bir nota verdi.

Ayrıca İran tepki olarak Tahran’da bulunan ve Fransa Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren İran Araştırmaları Enstitüsü’nü kapatma kararı aldı.

eceabathaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu